Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Ah sikur të isha një përrallë

Author:

250L

Kategoria: Poezi
ISBN: 99927 1 707 6
Formati: 12×20 cm
Faqe: 72

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Libër me poezi të reja.

Fatos Arapi ka lindur në qytetin e Vlorës më 1929. Po atje kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta i vazhdoi në Bullgari për matematikë dhe ekonomi. Ka punuar shumë vjet si gazetar, si dhe pedagog në Universitetin e Tiranës. Ka botuar: vëllimet poetike Shtigje poetike, Eklipsi i ëndrrës, Poema e vjersha, Vëllezër hamletë, etj.; romanet Dhjetori i shqetësuar, Shokët, Deti në mes; dramat Partizani pa emër, Qezari dhe ushtari i mirë Shvjek në front e diku; studimet Këngë të moçme shqiptare, Çështja shqiptare dhe kriza ballkanike; përkthimet Këngë të popujve, Poezi (të Pablo Nerudës), Poezi turke të shek. XX etj. Ky autor është vlerësuar me çmime kombëtare dhe ndërkombëtare për poezinë e tij.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Ah sikur të isha një përrallë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *